Konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2020 r.

Aktualności, Poniedziałek, 29 czerwca 2020
Konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2020 r.

Na podstawie art. 11, art. 13 ust. 1, 2 i 3, art. 15 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057),  art. 115a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 z późn. zm.), Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań  z dnia 24 października 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057), ustawy z dnia 23 października 2019 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018r. poz. 2192), Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020, Zarządzenia nr 220-I/VII/2017 Burmistrza Miasta Biłgoraj z dnia 24 kwietnia 2017 r. oraz Zarządzenia nr 145-I/VIII/2020 Burmistrza Miasta Biłgoraja z dnia 24 czerwca 2020 r.

Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju
działając z upoważnienia Burmistrza Miasta Biłgoraja
w dniu 29 czerwca 2020 r. ogłasza otwarty konkurs ofert
na realizację zadań z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych w 2020 r.

I. Rodzaj zadania publicznego: działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

II. Cel zadań publicznych:

Wsparcie członków rodzin lub opiekunów  sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

III. Zadania do realizacji:

Zadanie nr 1 - opieka wytchnieniowa w ramach pobytu dziennego.

Opieka wytchnieniowa w formie pobytu dziennego będzie realizowana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Zadanie nr 2 - opieka wytchnieniowa w ramach pobytu całodobowego.

Opieka wytchnieniowa w formie pobytu całodobowego będzie realizowana w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym wpisaną do rejestru właściwego wojewody.

Zakres zadania nr 1 obejmuje:Zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych, w szczególności:

  • utrzymywanie czystości w pomieszczeniach użytkowanych przez osobę korzystającą z usług opieki wytchnieniowej oraz sprzętu sanitarnego i urządzeń sanitarnych, zapewnienie bezpiecznego otoczenia do poruszania się;
  • utrzymywanie w czystości naczyń stołowych, kuchennych i innego sprzętu gospodarstwa domowego użytkowanego przez osobę korzystającą z usług, dbanie o higienę żywności;
  • pranie bielizny osobistej i odzieży;
  • pranie i zmiana bielizny pościelowej (pod warunkiem posiadania pralki) lub zanoszenia bielizny do pralni;
  • prasowanie odzieży;
  • zakup leków, podstawowych artykułów spożywczych i gospodarstwa domowego, usług pralniczych itp., a następnie bieżące rozliczanie się z osobą objętą pomocą;
  • przygotowanie posiłków, uwzględniających zalecane diety lub dostarczanie jednego gorącego posiłku z punktu zbiorowego żywienia;
  • pomoc przy spożywaniu posiłków, bądź karmienie osoby korzystającej z usług;
  • palenie w piecu, przynoszenie drewna, węgla i wody wyłącznie do pomieszczeń użytkowanych przez korzystającego z usług.

1. Zapewnienie podstawowej opieki higienicznej, w szczególności:

  • mycie, czesanie i ubieranie z uwzględnieniem problemów utrzymania higieny przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, dbałość o higienę paznokci;
  • pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, odprowadzanie do toalety, zmiana pieluchomajtek;
  • pomoc przy kąpieli;
  • ścielenie łóżka;
  • układanie osoby korzystającej z usługi opieki wytchnieniowej w łóżku, pomoc przy zmianie pozycji ciała;
  • zapobieganie powstawaniu odleżyn.
  • Przechodzenie z łóżka na krzesło lub wózek inwalidzki oraz pomoc w użyciu środków pomocniczych, materiałów medycznych i przedmiotów ortopedycznych.
  • Zalecona przez lekarza pielęgnacja, w szczególności:
  • zmiana opatrunków, oklepywanie;
  • podawanie leków;
  • inhalacje;
  • dokonywanie pomiaru temperatury, ciśnienia i poziomu cukru.

2. Zapewnienie kontaktów z otoczeniem, w szczególności:

  • organizowanie spacerów;
  • podtrzymywanie kontaktów ze środowiskiem lokalnym;
  • nawiązywanie kontaktów interpersonalnych.

Zakres zadania nr 2 obejmuje:

  1. Zapewnienie osobom całodobowej opieki.
  2. Świadczenie na ich rzecz usług:
    • bytowych, zapewniając: miejsce zamieszkania, wyżywienie, utrzymanie czystości;
    • opiekuńczych, polegających na: udzielaniu pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacji, załatwianiu bieżących spraw osobistych, wizyt lekarskich;
    • wspomagających, polegających m.in. na: umożliwianiu udziału w terapii zajęciowej, podnoszeniu sprawności, umożliwianiu zaspokajania potrzeb religijnych i kulturalnych.
  3. Osoba niepełnosprawna ma zapewnioną kompleksową opiekę od zdrowotnej, terapeutycznej, po aktywizującą i egzystencjalną (wyżywienie, kontakt interpersonalny itp.).

Forma zlecenia realizacji zadań: powierzenie.

V. Informacja o wysokości środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań:

Zadanie nr 1 - wysokość dotacji przeznaczonej na realizację zadania w 2020 r. wynosi 105 600,00 zł, liczba godzin usług 2 640.

Zadanie nr 2 - wysokość dotacji przeznaczonej na realizację zadania w 2020 r. wynosi 12 600,00 zł, planowana liczba dni pobytu całodobowego osób niepełnosprawnych 42.

Podana wysokość dotacji dla zadania jest wartością szacunkową i dotyczy pokrycia kosztów realizacji zadań w przyjętej do obliczeń liczbie osób, godzin i dni. Rzeczywista wysokość dotacji będzie wynikała z liczby godzin i dni faktycznie zrealizowanych usług opieki wytchnieniowej na rzecz osób, którym została przyznana pomoc w tych formach. W związku z tym kwota przyznanej dotacji może być niższa od określonej w ofercie.

Podana szacunkowa wysokość dotacji dotyczy pokrycia kosztów realizacji zadań w okresie od dnia podpisania umowy do 31 grudnia 2020 r.

VI. Zasady przyznawania dotacji:

  1. W konkursie ofert na realizację zadań publicznych mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057), o ile ich statut przewiduje realizację w/w zadania.
  2. Dofinansowanie nastąpi w trybie powierzenia realizacji zadań publicznych.
  3. Powierzenie wykonania zadań oraz udzielenie dotacji następuje z odpowiednim zastosowaniem przepisów art. 16 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057) o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  4. Warunkiem przyznania środków finansowych na realizację zadania jest podpisanie przez Miasto Biłgoraj umowy z Wojewodą Lubelskim w sprawie wysokości i trybu przekazywania środków z Funduszu Solidarnościowego na dofinansowanie Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020 oraz zawarcie pisemnej umowy o której mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057) z podmiotem wyłonionym w drodze postępowania konkursowego według wzoru określonego w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań  (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057).
  5. Dopuszcza się dokonywanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów o 10 %. Przesunięcie uznaje się za dopuszczalne, gdy dana pozycja kosztorysu nie zmieniła się o więcej niż 10 %.
  6. Decyzję o wyborze ofert i udzieleniu dotacji podejmuje Burmistrz Miasta Biłgoraja po zapoznaniu się z opinią Komisji konkursowej.
  7. Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju może żądać od Oferenta przed podpisaniem umowy przedstawienia zaktualizowanego harmonogramu realizacji zadania oraz zaktualizowanego kosztorysu.
  8. Burmistrz Miasta Biłgoraja może odmówić podmiotowi wyłonionemu w konkursie przyznania dotacji i podpisania umowy w przypadku, gdy okaże się, iż zaktualizowany zakres zadania znacząco odbiega od opisanego w ofercie, podmiot lub jego reprezentanci utracą zdolność do czynności prawnych, zostaną ujawnione nieznane wcześniej okoliczności podważające wiarygodność merytoryczną lub finansową Oferenta.
  9. Dotacja będzie przekazywana na konto podmiotu realizującego zadanie w sposób i w wysokości określonej w umowie.
  10. Sprawozdanie końcowe z wykonania zadania publicznego powinno zostać sporządzone przez podmiot realizujący zadanie według wzoru o którym mowa w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057) w terminie do 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadania.
  11. Od odmowy przyznania dotacji nie przysługuje odwołanie.
  12. Niewykorzystana dotacja podlega zwrotowi.
  13. Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy na realizację zadań publicznych.
  14. Koszty świadczenia usługi opieki wytchnieniowej mogą dotyczyć wszystkich kosztów bieżących związanych z realizacją tej usługi, w szczególności:
    • wynagrodzenia personelu instytucji świadczącej usługi opieki wytchnieniowej;
    • dostaw mediów (opłaty za energię elektryczną, cieplną, gazową i wodę, opłaty przesyłowe, opłaty za odprowadzanie ścieków, opłaty za usługi telefoniczne i internetowe);
    • czynszu, najmu, opłat administracyjnych dotyczących lokalu (m. in wywóz śmieci), w którym sprawowana jest opieka;
    • przygotowania i zakupu wyżywienia;
    • kosztów zakupu środków ochrony osobistej;
    • kosztów związanych z utrzymaniem czystości;
    • kosztów zakupu środków higienicznych.
  15. Wydatki będą kwalifikowane, jeżeli zostaną poniesione w okresie realizacji zadania, tj. od dnia podpisania umowy do dnia 31 grudnia 2020 r.
  16. Za datę ponoszenia kosztu przyjmuje się w przypadku wydatków pieniężnych w szczególności:
    • ponoszonych przelewem lub obciążeniową kartą płatniczą − datę obciążenia rachunku bankowego podmiotu realizującego usługę opieki wytchnieniowej, datę księgowania operacji;
    • ponoszonych kartą kredytową lub podobnym instrumentem płatniczym o odroczonej płatności − datę transakcji skutkującej obciążeniem rachunku karty kredytowej lub podobnego instrumentu pod warunkiem dokonania spłaty tej należności do końca okresu rozliczeniowego danego instrumentu płatniczego;
    • ponoszonych gotówką − datę faktycznego dokonania płatności w kwocie brutto, tj. wraz z podatkiem VAT, z wyjątkiem przypadku, gdy podatek ten może być odliczony od podatku należnego lub zwróconego.
  17. Kosztami niekwalifikowanymi są w szczególności:
    • odsetki od zadłużenia;
    • kwoty i koszty pożyczki lub kredytu;
    • kary i grzywny;
    • wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwany dalej „PFRON”;
    • podatek VAT, który może zostać odzyskany na podstawie przepisów ustawy z dnia 11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.  z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.) oraz aktów wykonawczych do tej ustawy;
    • odsetki za opóźnienie w regulowaniu zobowiązań oraz odsetki za zwłokę ztytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z póź zm.);
    • opieka świadczona przez członków rodziny, opiekunów prawnych lub osoby faktycznie zamieszkujące razem z uczestnikiem Programu.
  18. Szczegółowe i ostateczne warunki finansowania i realizowania zadań regulować będzie umowa zawarta pomiędzy Oferentem a Gminą Miasto Biłgoraj.

VII.  Sposób przygotowania oferty:

  1. Ofertę należy sporządzić wyłącznie na wzorze oferty zgodnej z Rozporządzeniem Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. 2057). Wzór oferty stanowi załącznik nr 1 do ogłoszenia.
  2. Formularz oferty winien być czytelnie i kompletnie wypełniony. Rubryki oferty niewypełnione powinny być przekreślone lub wypełnione opisem „nie dotyczy”, a treść złożonych oświadczeń powinna być jednoznaczna. Wymagane jest wypełnienie tabeli na temat informacji dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego.
  3. Nieczytelne podpisy osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu Oferenta, należy uzupełnić pieczęcią imienną umożliwiającą identyfikację imienia, nazwiska i funkcji w organie uprawnionym do reprezentowania podmiotu.
  4. W formularzu oferty należy wpisać koszt jednej godziny usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego i koszt jednej doby usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego.
  5. Do oferty należy dołączyć:
    • zadanie nr 1:
      1. statut;
      2. aktualny odpis z rejestru (np. KRS) lub odpowiednio wyciąg z ewidencji lub inne dokumenty potwierdzające status prawny podmiotu i umocowanie osób go reprezentujących (odpis musi być zgodny z aktualnym stanem faktycznym i prawnym);
      3. kalkulację kosztów jednej godziny usługi opieki wytchnieniowej zawierająca co najmniej wynagrodzenie osób bezpośrednio świadczących usługi, narzuty na wynagrodzenia osób bezpośrednio świadczących usługi, wynagrodzenia pracowników obsługi zadania, narzuty na wynagrodzenia pracowników obsługi zadania, odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, dostawę mediów (opłaty za energię elektryczną, cieplną, gazową i wodę, opłaty przesyłowe, opłaty za odprowadzanie ścieków, opłaty za usługi telefoniczne i internetowe), czynszu, najmu, opłat administracyjnych dotyczących lokalu (m. in wywóz śmieci), w którym sprawowana jest opieka, kosztów zakupu środków ochrony osobistej, kosztów związanych z utrzymaniem czystości, kosztów zakupu środków higienicznych.;
      4. wykaz osób, które będą bezpośrednio świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, zawierający imię, nazwisko, wykształcenie oraz kwalifikacje.
    • zadanie nr 2:
      1. statut;
      2. aktualny odpis z rejestru (np. KRS) lub odpowiednio wyciąg z ewidencji lub inne dokumenty potwierdzające status prawny podmiotu i umocowanie osób go reprezentujących (odpis musi być zgodny z aktualnym stanem faktycznym i prawnym);
      3. wpis do Rejestru placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku prowadzonego przez właściwego wojewodę.
  1. W przypadku załączenia do oferty kserokopii jakiegokolwiek dokumentu, każda jego strona powinna być poświadczona za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do reprezentowania Oferenta.
  2. Wszystkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem oferty ponosi Oferent.
  3. Oferta stanowi integralną część umowy.
  4. Sporządzając kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego należy mieć na uwadze, że z dotacji mogą być pokryte wyłącznie koszty związane z realizacją zadania publicznego poniesione w okresie od dnia podpisania umowy do dnia 31 grudnia 2020 r.
  5. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.

VIII. Terminy i warunki realizacji zadań:

  1. Zadania powinny być realizowane z najwyższą starannością zgodnie z zawartą umową, przepisami prawa oraz Programem „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020 Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dofinansowanego z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON).
  2. Termin realizacji zadań od dnia podpisania umowy do dnia 31 grudnia 2020 r.
  3. Z dotacji mogą być pokryte wyłącznie koszty realizacji zadania publicznego poniesione od dnia podpisania umowy do dnia 31 grudnia 2020 r.
  4. Odbiorcami zadań publicznych będą członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności / osobami z orzeczeniami równoważnymi – poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
  5. Podmioty realizujące usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego i całodobowego będą przekładać po zakończonym miesiącu wykonania zadań kartę realizacji Programu (załącznik nr 9 do Programu) do MOPS Biłgoraj w terminie do 5 dni roboczych następnego miesiąca. Na tej podstawie dokonane zostanie miesięczne rozliczenie usługi opieki wytchnieniowej.
  6. Zadanie nr 1:
    • opieka wytchnieniowa w formie pobytu dziennego będzie realizowana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej na terenie Miasta Biłgoraja w formie usługi opieki wytchnieniowej, w godzinach od 7.00 do 20.00 włącznie z sobotami, niedzielami i dniami świątecznymi;
    • zleceniodawca przyjmuje, że 1 godzina usługi opieki wytchnieniowej równa się 1 godzinie zegarowej tj. 60 minut. Do tego czasu nie wlicza się dojścia lub dojazdu do miejsca wykonywania usług;
    • opieka wytchnieniowa w formie pobytu dziennego na jedną osobę niepełnosprawną nie może przekroczyć 240 godzin;
    • podana w ofercie cena za 1 godzinę usługi opieki wytchnieniowej będzie obowiązywała bez względu na dzień tygodnia, w którym usługa będzie świadczona włącznie z sobotami, niedzielami i dniami świątecznymi;
    • usługa opieki wytchnieniowej będzie realizowana na podstawie zlecenia przekazywanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Biłgoraju. Liczba godzin zrealizowanej usługi opieki wytchnieniowej nie może przekroczyć liczby godzin zleconych do realizacji;
    • podmiot realizujący Zadanie umożliwi osobie niepełnosprawnej lub członkom rodziny/opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem równoważnym samodzielny wybór osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej. Osoba świadcząca usługę opieki wytchnieniowej posiadać będzie co najmniej kwalifikacje opisane w pkt. 6 ppkt. 7 lit. b;
    • podmiot realizujący zadanie musi posiadać zasoby rzeczowe i kadrowe konieczne do realizacji zadań tj.:
      1. lokal na terenie Miasta Biłgoraja wyposażony w telefon stacjonarny lub komórkowy;
      2. zatrudniać kadrę gwarantującą prawidłową realizację usługi opieki wytchnieniowej posiadającą dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej/pielęgniarka lub innym, zapewniającym realizację usługi opieki wytchnieniowej w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej lub osoby z wykształceniem przynajmniej średnim posiadające, co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym. Podmiot realizujący zadanie zobowiązany będzie w terminie 5 dni roboczych od rozpoczęcia realizacji zadania dostarczyć kopie dokumentów potwierdzonych za zgodność z oryginałem potwierdzających kwalifikacje osób świadczących usługi. Kopie dokumentów zostaną przekazane zgodnie  z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych;
      3. zapewnić koordynatora, który będzie sprawował bezpośredni merytoryczny nadzór nad realizacją usługi opieki wytchnieniowej;
      4. osoby świadczące usługę opieki wytchnieniowej zobowiązane będą do legitymowania się dokumentem ze zdjęciem, nazwiskiem oraz nazwą i telefonem organizacji pozarządowej lub podmiotu realizującego zadanie publiczne.
    • podmiot realizujący zadanie będzie posiadać w dniu podpisania umowy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zadania publicznego;
    • osoby świadczące usługę opieki wytchnieniowej powinny posiadać stan zdrowia pozwalający na świadczenie usługi;
    • wyklucza się możliwość realizacji usługi opieki wytchnieniowej przez osoby:
      1. całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, zaliczone do I grupy inwalidzkiej lub posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
      2. całkowicie niezdolne do pracy, zaliczone do II grupy inwalidzkiej lub posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, chyba, że posiadają zaświadczenie lekarza medycyny pracy o zdolności do wykonywania usług.
    • wynagrodzenie brutto dla osób świadczących bezpośrednio usługę opieki wytchnieniowej nie może być niższe niż podane przez Oferenta w kalkulacji kosztu jednej godziny usługi opieki wytchnieniowej i nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę lub minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usługi, o których mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U.                    z 2018 r. poz. 2177 z późn. zm.);
    • podmiot realizujący zadanie będzie zobowiązany do:
      1. realizacji czynności wskazanych przez podmiot zlecający zadanie u osoby objętej usługą opieki wytchnieniowej w łącznym czasie świadczenia usługi oraz w zakresie określonym w zleceniu;
      2. prowadzenia odpowiedniej dokumentacji świadczonej usługi opieki wytchnieniowej w sposób określony w umowie, a w szczególności:
        1. kartę wykonania usługi opieki wytchnieniowej, której wzór stanowi załącznik nr 9 do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020;
        2. dziennik rozliczeń.
      3. zapewnienia właściwego zabezpieczenia przechowywanej dokumentacji przed dostępem do niej osób nieupoważnionych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
      4. przechowywania wytworzonej dokumentacji o której mowa w pkt. b przez 5 lat po zakończeniu realizacji zadania;
      5. ponoszenia wyłącznej odpowiedzialności wobec osób trzecich za szkody powstałe w związku z realizacją zleconego zadania;
      6. stosowania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.
  1. Zadanie nr 2:
    • opieka wytchnieniowa w formie pobytu całodobowego realizowana będzie w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym wpisaną do rejestru właściwego wojewody;
    • podmiot realizujący zadanie będzie zatrudniać kadrę gwarantującą prawidłową realizację usługi opieki wytchnieniowej posiadającą co najmniej dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej/pielęgniarka lub innym, zapewniającym realizację usługi opieki wytchnieniowej w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej lub osoby z wykształceniem przynajmniej średnim posiadające, co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym;
    • opieka wytchnieniowa w formie pobytu całodobowego na jedną osobę niepełnosprawną nie może przekroczyć 14 dni;
    • w przypadku realizacji zadania poza terenem Miasta Biłgoraj oferent zobowiązany jest do zapewnienia transportu do placówki zapewniającej całodobowy pobyt;
    • podmiot realizujący zadanie będzie zobowiązany do prowadzenia odpowiedniej dokumentacji w postaci karty wykonania usługi opieki wytchnieniowej, której wzór stanowi załącznik nr 9 do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020;
    • w ramach opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego przewiduje się:
      1. zapewnienie osobom całodobowej opieki;
      2. świadczenie na ich rzecz usług:
        1. bytowych, zapewniając: miejsce zamieszkania, wyżywienie, utrzymanie czystości;
        2. opiekuńczych, polegających na: udzielaniu pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacji, załatwianiu bieżących spraw osobistych, wizyt lekarskich;
  • wspomagających, polegających m. in. na: umożliwianiu udziału w terapii zajęciowej, podnoszeniu sprawności, umożliwianiu  zaspokajania potrzeb religijnych i kulturalnych.
  • osoba niepełnosprawna ma zapewnioną kompleksową opiekę od zdrowotnej, terapeutycznej, po aktywizującą i egzystencjalną (wyżywienie, kontakt interpersonalny itd.);
  • usługa opieki wytchnieniowej będzie realizowana na podstawie zlecenia przekazywanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Biłgoraju. Liczba dni zrealizowanej usługi opieki wytchnieniowej nie może przekroczyć liczby dni zleconych do realizacji;
  • placówka pobytu całodobowego świadczyć będzie usługi przez wszystkie dni w roku tj. od dnia podpisania umowy do dnia 31 grudnia 2020 r.;
  1. Oferent nie może zlecać całości lub części powierzonego zadania podmiotom trzecim.

IX Termin składania ofert:

  1. Termin składania ofert upływa 21 lipca 2020 r. o godzinie 15.30.
  2. Podmiot może złożyć ofertę na jedno lub dwa zadania. W ofercie należy wskazać zadanie, którego dotyczy oferta. W przypadku złożenia ofert na dwa zadania, należy je złożyć na oddzielnych formularzach dla każdego zadania i umieścić w jednej kopercie. Wybór ofert jest dokonywany odrębnie w stosunku do każdego zadania.
  3. Ofertę wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty, w zamkniętej kopercie opatrzonej stemplem podmiotu i opisem: ,,Konkurs ofert na rzecz osób niepełnosprawnych na 2020 r.”, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju, ul. T. Kościuszki 13, 23-400 Biłgoraj, w Punkcie Obsługi Interesanta na parterze budynku.
  4. Podmioty składające oferty mogą ubiegać się o powierzenie zadań i udzielenie dotacji na ich sfinansowanie w następujący sposób:
    • każdy oferent na realizację zadania nr 1, może złożyć jedną ofertę;
    • każdy oferent na realizację zadania nr 2, może złożyć jedną ofertę.
  5. Oferent winien jest przedstawić ofertę zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantując wykonanie zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy.
  6. Oferent odpowiada za rzetelność, poprawność i kompletność oferty oraz zawartych w niej informacji.
  7. W przypadku ofert przesłanych drogą pocztową decyduje data wpływu do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju, a nie data stempla pocztowego.
  8. Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane i zostaną zwrócone bez otwierania.

XI Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert:

  1. Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju na podstawie zarządzenia powoła Komisję konkursową.
  2. Komisja konkursowa ocenia oferty pod względem formalnym i merytorycznym oraz je opiniuje.
  3. Ocena formalna ofert dokonywana jest przez Członków Komisji i dokumentowana poprzez wypełnienie „Arkusza oceny formalnej oferty”.
  4. Ocena formalna polega na sprawdzeniu kompletności i poprawności oferty.
  5. Oferta jest kompletna jeżeli:
    • dołączone zostały wszystkie wymagane załączniki i spełniają one wymogi ważności;
    • wypełnione zostały wszystkie pola oferty.
  6. Oferta jest poprawna jeżeli :
  • oferta została złożona przez uprawnionego Oferenta;
  • oferta została złożona na wzorze oferty zgodnej z Rozporządzeniem Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań;
  • oferta wypełniona jest czytelnie i kompletnie;
  • oferta została złożona w terminie i miejscu wskazanym w ogłoszeniu;
  • oferta jest złożona na zadanie, którego realizacja jest zgodna z celami statutowymi Oferenta;
  • termin realizacji oferowanego zadania mieści się w ramach czasowych określonych w ogłoszeniu;
  • oferta jest podpisana przez upoważnione osoby;
  • oferta zawiera wymagane w ogłoszeniu załączniki;
  • kalkulacja planowanych kosztów realizacji zadania jest poprawna pod względem formalno-rachunkowym.
  1. Oferta, która nie spełnia wymagań formalnych podlega odrzuceniu.
  2. W drugim etapie postępowania konkursowego, w którym dokonuje się oceny złożonych ofert pod względem merytorycznym, biorą udział oferty, które w pierwszym etapie postępowania konkursowego spełniły wymogi formalne ogłoszonego konkursu.
  3. Ocena merytoryczna ofert dokonywana jest indywidualnie przez Członków Komisji poprzez przyznanie określonej liczby punktów na „Arkuszu oceny merytorycznej oferty”.
  4. Komisja konkursowa dokona oceny merytorycznej złożonych ofert w oparciu o następujące kryteria:
    • możliwość realizacji zadania publicznego przez Oferenta (od 0 do 20 pkt.);
    • proponowana jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których Oferent będzie realizował zadanie (od 0 do 30 pkt.);
    • przedstawiona kalkulacja kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do jego zakresu rzeczowego (od 0 do 15 pkt.);
    • doświadczenie w dotychczasowej współpracy Oferenta z samorządem Miasta Biłgoraj przy realizacji zleconych zadań publicznych (od 0 do 25 pkt.);
    • planowany przez Oferenta wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i praca społeczna członków nie ujęte w kosztorysie (od 0 do 10 pkt.).
  5. Ocena merytoryczna oferty dokonywana jest w skali od 0 do 100 punktów.
  6. Ocena merytoryczna dokonywana jest indywidualnie przez każdego z członków Komisji konkursowej.
  7. Komisja konkursowa może wezwać do złożenia wyjaśnień w sprawie oferty, osoby wyznaczone w ofercie do składania wyjaśnień, w ciągu 2 dni roboczych od dnia doręczenia wezwania.
  8. Ostateczna ocena merytoryczna oferty jest średnią arytmetyczną ocen poszczególnych członków Komisji konkursowej.
  9. Komisja konkursowa rekomenduje do dofinansowania oferty, które uzyskały największą ilość punktów.
  10. W przypadku ofert, które otrzymają jednakową liczbę punktów, wybór oferty korzystniejszej nastąpi na podstawie dodatkowych, niżej wymienionych kryteriów stosowanych w następującej kolejności:
  • porównanie proponowanej jakości wykonania zadania i kwalifikacji osób, przy udziale których Oferent będzie realizował zadanie, przy czym wyżej zostanie oceniona oferta, która uzyskała więcej punktów;
  • porównanie przedstawionej kalkulacji kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do jego zakresu rzeczowego, przy czym wyżej zostanie oceniona oferta, która uzyskała więcej punktów;
  • porównanie planowanego przez Oferenta wkładu rzeczowego, osobowego, w tym świadczeń wolontariuszy i pracy społecznej członków, przy czym wyżej zostanie oceniona oferta, która uzyskała więcej punktów.
  1. Z przeprowadzonego postępowania konkursowego sporządzany jest protokół, podpisywany przez członków Komisji konkursowej.
  2. Protokół z przeprowadzonego postępowania konkursowego, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju przekazuje Burmistrzowi Miasta Biłgoraj, celem dokonania ostatecznego wyboru ofert.
  3. Po zapoznaniu się z opinią Komisji konkursowej i ostatecznej akceptacji Burmistrza Miasta Biłgoraj Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju ogłosi wyniki konkursu:
    • w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Biłgoraj www.umbilgoraj.bip.lubelskie.pl;
    • na stronie Miasta Biłgoraj www.bilgoraj.pl;
    • w Biuletynie Informacji Publicznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju www.mopsbilgoraj.naszbip.pl;
    • na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Biłgoraj, Plac Wolności 16, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biłgoraju, ul. T. Kościuszki 13.
  4. Konkurs podlega unieważnieniu, jeżeli:
    • nie złożono żadnej oferty;
    • żadna ze złożonych ofert nie spełnia wymogów zawartych w ogłoszeniu.
  5. Informację o unieważnieniu otwartego konkursu ofert ogłasza się w sposób przewidziany przy ogłaszaniu wyników konkursu.
  6. Dotacje udzielone z budżetu Miasta Biłgoraj wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowej.
  7. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później, niż w ciągu 30 dni od ostatniego dnia składania ofert.

XI Zadania publiczne tego samego rodzaju zrealizowane w latach 2018-2019

  1. W 2018 r. wysokość dotacji na realizację zadań publicznych tego samego rodzaju wyniosła:
    • Opieka wytchnieniowa w formie pobytu dziennego nie była realizowana.
    • Opieka wytchnieniowa w ramach pobytu całodobowego nie była realizowana.
  2. W 2019 r. wysokość dotacji na realizację zadań publicznych tego samego rodzaju wyniosła:
    • Opieka wytchnieniowa w formie pobytu dziennego – 4 743,75 zł.
    • Opieka wytchnieniowa w ramach pobytu całodobowego nie była realizowana.                                                                 

Załączniki:

  1. Wzór oferty
  2. Klauzula informacyjna RODO

Goganet