Nagrody i wyróżnienia Miasta Biłgoraja przyznane w ostatniej kadencji samorządu

Aktualności, Wtorek, 2 kwietnia 2024
Nagrody i wyróżnienia Miasta Biłgoraja przyznane w ostatniej kadencji samorządu

Samorząd Miasta Biłgoraja wdraża rozwiązania służące poprawie obsługi mieszkańców. Inicjatywy podejmowane przez Urząd Miasta Biłgoraja zaowocowały wieloma nagrodami i wyróżnieniami, które są potwierdzeniem, że znajdujemy się w gronie nowoczesnych urzędów administracji publicznej.

Nagrody i wyróżnienia przyznane w 2019 roku

I. miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA podsumowującym wykorzystanie środków unijnych na inwestycje transportowe w latach 2014 – 2018 w kategorii: miasta powiatowe

W dniach 2-3 października 2019 roku w Katowicach odbyło się XVII Samorządowe Forum Kapitału i Finansów. Organizatorami Forum jest Wydawnictwo Municipium S.A. oraz Miasto Katowice. Jest to wydarzenie łączące liderów samorządu i finansów oraz wpływowych przedstawicieli administracji samorządowej i publicznej ze świata biznesu i finansów. Samorządowcy uczestniczący w tym spotkaniu mają możliwość zapoznania się z najskuteczniejszymi rozwiązaniami, trendami i dobrymi praktykami, które wskazują im jak najefektywniej wykorzystać środki budżetowe, którymi dysponują.

Podczas wieczornej gali na XVII Samorządowym Forum Kapitału i Finansów Miasto Biłgoraj zostało uhonorowane I. miejscem wśród miast powiatowych w kategorii wykorzystanie środków unijnych na inwestycje w latach 2014 -2018. Nagrodę dla naszego Miasta z rąk redaktora naczelnego Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” odebrał Skarbnik Miasta Biłgoraj Roman Żuk.

Nagrody i wyróżnienia przyznane w 2020 roku

I. miejsce w ogólnopolskim rankingu "Wspólnoty"

Podczas XVIII Forum Kapitału i Finansów odbywającego się w dniach 7-8 października 2020 r. w Katowicach, Miasto Biłgoraj otrzymało tytuł ogólnopolskiego lidera wykorzystania środków z funduszy Unii Europejskiej 2020. Prestiżowe wyróżnienie, podczas uroczystej gali, odebrał osobiście burmistrz Janusz Rosłan. Dla samorządów to ocena dotychczasowych działań. To również wskazówka, jak tworzyć i realizować przyszłe, lokalne polityki.

„Wykorzystanie środków z funduszy Unii Europejskiej 2020” - to zestawienie, opracowane dla Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Ranking dotyczy wykorzystania przez samorządy środków z Unii Europejskiej w latach 2014-2019. Zestawienie stanowi posumowanie realizacji projektów unijnych po sześciu latach funkcjonowania siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej.

Fot. Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota"

Biłgoraj w kategorii miast powiatowych zajął 1. miejsce na 267 sklasyfikowanych miast! Obok naszego miasta wśród liderów swoich kategorii są również Ożarowice, Krynica Morska, powiat przasnyski, Krosno, Olsztyn oraz województwo podlaskie. Na pozycję Biłgoraja w największym stopniu wpłynęła między innymi budowa zachodniej obwodnicy miasta (Aleja Jana Pawła II), instalacja paneli solarnych do podgrzewania wody oraz kotłów grzewczych zasilanych pelletem, budowa nowego targowiska miejskiego oraz remonty pomieszczeń przedszkolnych. Biłgoraj wydał ze środków Unii Europejskiej w latach 2014–2019 kwotę 2 840,14 zł na każdego mieszkańca.

Samorządowi liderzy pozyskania środków unijnych 2014-2019 w kategorii miasta powiatowe

2014-2019

Miasto

Województwo

Wydatki ze środków UE
w latach 2014–2019 w zł
per capita

1

Biłgoraj

lubelskie

2840,14

2

Wysokie Mazowieckie

podlaskie

2643,43

3

Lidzbark Warmiński

warmińsko-mazurskie

2543,16

4

Lębork

pomorskie

2489,87

5

Poddębice

łódzkie

2198,29

6

Łosice

mazowieckie

2142,42

7

Stalowa Wola

podkarpackie

2068,41

8

Ciechanów

mazowieckie

2060,89

9

Hrubieszów

lubelskie

2049,10

10

Busko-Zdrój

świętokrzyskie

2018,98

Więcej informacji na temat rankingu stronie „Wspólnoty”: Samorządowi liderzy pozyskania środków unijnych 2014-2019

Tytuł lidera dobrych praktyk w kategorii oświata i wychowanie otrzymany w VIII edycji rankingu Dziennika Gazeta Prawna i Deloitte „Perły Samorządu”

Biłgoraj znalazł się w zaszczytnym gronie samorządów nagrodzonych w VIII edycji rankingu Dziennika Gazeta Prawna i Deloitte „Perły Samorządu”. Nagroda została przyznana podczas Kongresu Perły Samorządu 2020 odbywającego się 12-13 października w Gdyni. Biłgoraj został wyróżniony i otrzymał tytuł lidera dobrych praktyk w kategorii oświata i wychowanie. Przy ocenie pod uwagę brano ciekawe, oryginalne pomysły i dobre inicjatywy podejmowane przez miasto.

„Perły Samorządu” to ranking, który nie bazuje na urzędowych statystykach. Redakcja tworzy własny zestaw pytań do każdej edycji, który potem jest analizowany przez ekspertów. Celem rankingu jest zachęcanie samorządów do aktywnej pracy na rzecz wspólnego dobra i podnoszenia poziomu jakości życia mieszkańców.

Więcej na temat rankingu na stronie https://gazetaprawna.pl/
Relacja z wręczenia nagród na profilu Facebook: http://bit.ly/gala_PerlySamorzadu2020

Wyróżnienie w konkursie „Innowacyjny Samorząd”

W drugiej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” – kreatywność w czasach pandemii do redakcji Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej napłynęło 396 nowatorskich działań  podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w całej Polsce. Kapituła Konkursu wybrała najlepsze inicjatywy zrealizowane przez powiaty, gminy wiejskie i miasta. 15 kwietnia podczas uroczystej gali prowadzonej zdalnie wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym samorządom.

W kategorii „gminy miejskie” samorząd Biłgoraja otrzymał wyróżnienie za projekt pod nazwą „Podziemne zbiorniki retencyjne na wodę deszczową do podlewania zieleni wokół budynku Urzędu Miasta Biłgoraja”.

Opis projektu

Przy okazji prac związanych z rewitalizacją Placu Wolności Miasto przewidziało budowę dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych zbierających wodę deszczową pochodzącą z dachu budynku Urzędu Miasta i części placu głównego przed budynkiem. Jeden zbiornik retencyjny o poj. 10m3 usytuowany jest w terenie zielonym części parkowej (strona zachodnia budynku urzędu) – z tego zbiornika nadmiar wody w przypadku napełnienia rozsącza się po trawniku zieleńca. Drugi zbiornik retencyjny o poj. 5m3 umieszczony jest pod placem głównym (strona wschodnia budynku urzędu) – z tego zbiornika nadmiar wody w przypadku napełnienia przelewa się do kanalizacji deszczowej.

Zbiorniki mają za zadanie zmagazynowanie wody deszczowej dla celów wykorzystania jej do podlewania zieleni w okresie suszy. Zbiorniki wyposażone są w pompy zatapialne i automatykę umożliwiające zdalne uruchomienie lub zatrzymanie pompy za pomocą pilota.

Korzyści z zastosowanego rozwiązania mają przede wszystkim wymiar ekologiczny, ale wykorzystując wodę opadową, samorząd zmniejsza zapotrzebowanie na wodę z rurociągów, dlatego dochodzą tutaj również czynniki finansowe. Zbiorniki gromadzą wodę potrzebną do podlewania trawników i nasadzeń w parku.

II miejsce w ogólnopolskim rankingu gmin i powiatów organizowanym przez Związek Powiatów Polskich w kategorii: "Najbardziej rozwojowy samorząd 2019 roku"

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Oceniając JST, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań. Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa przez cały rok. Lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”.

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie:

  1. Miasto Bolesławiec - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2019
  2. Miasto Biłgoraj
  3. Miasto Płońsk
  4. Miasto Czechowice-Dziedzice    
  5. Miasto Sochaczew
  6. Miasto Barcin    
  7. Miasto Lądek-Zdrój    
  8. Miasto Stronie Śląskie
  9. Miasto Brwinów
  10. Miasto Siewierz
Nagrody i wyróżnienia przyznane w 2021 roku

III. miejsce w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021

W 5. edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021 przygotowanym przez Urząd Statyczny w Lublinie oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie Miasto Biłgoraj zajęło wysokie - III. miejsce wśród najlepszych gmin w województwie lubelskim.

Uroczysta Gala odbyła się 2 grudnia 2021 r w Janowie Lubelskim. Wyniki rankingu zostały ogłoszone przez Cezarego Trutkowskiego, prezesa zarządu FRDL, Natalię Gmurkowską, koordynator Forów Samorządowych Województwa Lubelskiego oraz Krzysztofa Markowskiego, dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. Statuetkę dla Biłgoraja odebrał burmistrz Janusz Rosłan.

Ideą Rankingu Gmin jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie woj. lubelskiego. Ocenie poddano wszystkie gminy województwa lubelskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy w woj. lubelskim jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 16 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej.

Szczegóły, w tym metodologia badania na stronie: http://frdl.lublin.pl/inicjatywy/ranking-gmin-lubelszczyzny-2021

70. miejsce w kraju (na 267 sklasyfikowanych miast) i 6. miejsce w województwie lubelskim w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów za lata 2018-2020 Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”

Miasto Biłgoraj jest na pozycji lidera inwestycji w Polsce. W rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów za lata 2018-2020 pisma samorządowego „Wspólnota” zajęliśmy wysokie - 70. miejsce w kraju (na 267 sklasyfikowanych miast) i 6. w województwie lubelskim, w kategorii miast powiatowych. Dla porównania - w rankingu za lata 2016-2018 nasze miasto zajęło 125 miejsce, a w latach 2017-2019 – 112 miejsce.

Przygotowując ranking, zebrano całość wydatków majątkowych, poniesionych w latach 2018–2020, po czym podzielono je na liczbę mieszkańców danego województwa, powiatu, miasta czy gminy wiejskiej. Nasze średnie wydatki inwestycyjne w latach 2018–2020 wynosiły 949,58 zł na osobę i to dało Biłgorajowi 70. pozycję w ogólnopolskim zestawieniu.

Najważniejsze inwestycje zrealizowane w okresie 2018-2020

II. miejsce w rankingu „Perły Biznesu” w kategorii Inwestycja Samorządowa – za inwestycję „Rewitalizacja Śródmieścia Miasta Biłgoraja”

„Kronika Tygodnia” w plebiscycie Perły Biznesu 2021 po raz kolejny wyróżniła m.in. najlepsze firmy, produkty i usługi, które zadebiutowały w ubiegłym roku oraz inwestycje zrealizowane przez lokalne samorządy. Laureaci zostali uhonorowani podczas uroczystej gali, która odbyła się 10 września 2021 r. w Zamościu.

Kapituła powołana przez redakcję „Kroniki Tygodnia” w tajnym głosowaniu wybrała laureatów w kategorii Inwestycja Samorządowa. Miasto Biłgoraj za projekt Rewitalizacja Śródmieścia Miasta Biłgoraja otrzymało 2. nagrodę w plebiscycie.Pełna lista laureatów plebiscytu: Perły Biznesu 2021.

Zobacz też:
Rewitalizacja Śródmieścia Miasta Biłgoraja - Plac Wolności (pliki PNG)
Rewitalizacja Śródmieścia Miasta Biłgoraja - Centrum Usług Społecznych (pliki PNG)

Nagrody i wyróżnienia przyznane w 2022 roku

X. miejsce Biłgoraja w rankingu „Gminy z największą dostępnością opieki żłobkowej 2021”

Miasto Biłgoraj zajęło dziesiąte miejsce w kategorii miasta powiatowe (na 267 funkcjonujących miast powiatowych w Polsce) w rankingu „Gminy z największą dostępnością opieki żłobkowej 2021” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Ranking przygotowano w oparciu o dane pozyskane z Głównego Urzędu Statystycznego. Przy obliczeniach wzięto pod uwagę liczbę dzieci w wieku do lat 3, które korzystają z opieki żłobkowej, w stosunku do liczby dzieci w wieku do lat 3 w danej gminie. Wyniki rankingu zostały opublikowane w 25/26 numerze Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Jednym z bardzo ważnych zadań samorządów gminnych jest opieka nad dziećmi w wieku żłobkowym. Władze Biłgoraja wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców stale poprawiają ofertę Samorządowego Żłobka w Biłgoraju. Placówka jest dobrze wyposażona i zarządzana, posiada profesjonalną kadrę ciesząca się bardzo dobrą opinią. Dodatkowym atutem jest posiadanie własnej kuchni i niskie opłaty.

V. miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”

W dniach 12 - 13 października 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się XX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów. Podczas uroczystej gali XX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów ogłoszono wyniki rankingu organizowanego przez ogólnokrajowe samorządowe pismo „Wspólnota”. W kategorii pozyskiwanie środków unijnych Miasto Biłgoraj zajęło V. miejsce w kraju wśród miast powiatowych (na 267 funkcjonujących miast powiatowych w Polsce).

Miasto Biłgoraj na gali reprezentowali zastępca burmistrza Jarosław Bondyra oraz skarbnik miasta Roman Żuk, którzy odebrali wyróżnienie dla naszego miasta. Ranking "Wykorzystanie środków funduszy Unii Europejskiej 2022" został przygotowany na podstawie danych finansowych wszystkich samorządów w Polsce, obejmuje wydatki ze środków unijnych na inwestycje w latach 2014-2021.

Znakomity wynik świadczy, że Miasto Biłgoraj jest bardzo aktywnym samorządem w pozyskiwaniu funduszy unijnych, które przyczyniają się do rozwoju miasta i poprawiają jakość życia mieszkańców.

II. miejsce w Rankingu Gmin Lubelszczyzny

22 czerwca 2022 roku odbyła się gala podsumowująca projekt "Ranking Gmin" zainicjowany przez wydawcę Kuriera Lubelskiego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Samorząd Biłgoraja na gali reprezentował Zastępca Burmistrza Jarosław Bondyra, który odebrał statuetkę dla "Gminy EKO Zaangażowanej".

Ranking miał na celu wyróżnienie gmin najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz ochrony środowiska. W projekcie udział wzięło 213 gmin z województwa lubelskiego. W rankingu Gmina Miasto Biłgoraj zajęła drugie miejsce w kategorii Gmina Eko Zaangażowana. W zestawieniu brano pod uwagę liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze złożonych za pośrednictwem gminy. W Urzędzie Miasta Biłgoraja złożono ich 52.

Ranking Eko Gmina

(Źródło: dane WFOŚiGW w Lublinie zgodnie ze stanem na 13.05.2022 na podstawie wniosków złożonych przez gminę)

  1. Miasto Chełm – 83 (złożone wnioski)
  2. Gmina Miasto Biłgoraj – 52 (złożone wnioski)
  3. Miasto Łuków – 48 (złożonych wniosków)

Miasto Biłgoraj jest jedną z najbardziej skutecznych gmin w regionie w realizacji inwestycji na rzecz ochrony środowiska. Troska o czyste powietrze i pielęgnacja zasobów przyrodniczych wraz z ochroną obszarów i obiektów prawnie chronionych to dziś dla miasta Biłgoraja priorytet. W mieście systematycznie jest rozbudowywana i modernizowana infrastruktura wodno-kanalizacyjna oraz drogowa. Samorząd przeprowadza termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz realizuje zadania oparte na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. („Ranking EKOgmina”, Lublin 2022, s. 33.)

W zestawieniu brane pod uwagę były zrealizowane przez gminę projekty w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

I. miejsce w rankingu „Miejsca Edukacyjnych Szans 2020–2021”

Biłgoraj zajął pierwsze miejsce w rankingu „Miejsca Edukacyjnych Szans 2020–2021” w kategorii miasta powiatowe. Ranking został opracowany przez Fundację Evidence Instytute i zaprezentowany podczas wieczornej gali konferencji „Edukacja Przyszłości 2022”, która odbyła się w Lublinie w dniach 6 - 7 kwietnia 2022 r.

Kluczowym założeniem przyjętym przy tworzeniu rankingu jest jego przejrzystość i możliwość odtworzenia końcowych wyników. Ranking opiera się o przekazane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz ogólnodostępne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Ranking ma trzy składowe służące ocenie tego jak samorządy wspierają najsłabszych uczniów i jakie są efekty działań ograniczających edukacyjne nierówności. Końcowa pozycja w rankingu została obliczona jako średnia trzech składowych.

Pierwszą składową rankingu jest zróżnicowanie wyników uczniów na egzaminie ósmoklasisty. Im niższe zróżnicowanie, tym wyższa pozycja w rankingu. Zróżnicowanie mierzone jest jako odchylenie standardowe wyników egzaminacyjnych, przy czym wynik stanowi tu średnia ze standaryzowanych rezultatów egzaminu z języka polskiego i matematyki. Drugą składową są wyniki najsłabszych uczniów w gminie na tym samym egzaminie. Im wyższe są wyniki najsłabszych, tym wyższa pozycja w rankingu. Wyniki najsłabszych mierzone są w rankingu jako 10 percentyl rozkładu standaryzowanych wyników uczniów z języka polskiego i matematyki w każdej jednostce samorządu. Trzecia składowa to procent dzieci w wieku 3-5 lat objętych edukacją przedszkolną. Im większy, tym wyższa pozycja w rankingu.

Przed obliczeniem pozycji jednostek samorządu terytorialnego w rankingu każdą składową skorygowano tak, aby uwzględnić różnice związane z obiektywnymi warunkami w jakich funkcjonują szkoły. Wykorzystano do tego informacje dotyczące charakterystyk jednostek samorządu terytorialnego: stopę bezrobocia oraz dochody własne gmin w przeliczeniu na mieszkańca.

Dane dotyczące edukacji przedszkolnej oraz dochodów własnych w przeliczeniu na mieszkańca pozyskano z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego (https://bdl.stat.gov.pl/BDL/start). Wyniki egzaminów zewnętrznych uzyskano z baz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W analizach wykorzystano dane dostępne z ostatnich dwóch lat. Wyniki egzaminacyjne obejmują więc lata 2020 i 2021, a dane GUS obejmują wskaźniki dla lat 2019 i 2020.

Pierwsza dziesiątka rankingu w kategorii miast powiatowych:

  1. Biłgoraj
  2. Słupca
  3. Leżajsk
  4. Sejny
  5. Sucha Beskidzka
  6. Bochnia
  7. Jasło
  8. Jarosław
  9. Sanok
  10. Kętrzyn

Tekst: Aneta Wilim, Paweł Jednacz
Fot. UM Jarosław
https://wspolnota.org.pl/

X. miejsce w klasyfikacji gmin województwa lubelskiego na podstawie Systemu Sportu Młodzieżowego w 2021 roku.

Nagrody i wyróżnienia przyznane w 2023 roku

II. miejsce w kategorii „Gminy miejskie” oraz I. miejsce w kategorii „Gmina – lider Powiatu Biłgorajskiego”

W czwartek, 30 listopada 2023 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się Gala Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2023. Ranking został przygotowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie. Miasto Biłgoraj zajęło II. miejsce w kategorii „Gminy miejskie” oraz I. miejsce w kategorii „Gmina – lider Powiatu Biłgorajskiego”.

Ideą Rankingu Gmin jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie woj. lubelskiego. Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa lubelskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy w woj. lubelskim jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 16 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Wyniki rankingu oparte są o dane statystyki publicznej za lata 2020-2022.

  • Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca (za lata 2020-2022).
  • Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca (za lata 2020-2022).
  • Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin (za lata 2020-2022).
  • Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2022 r.
  • Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca (za lata 2020-2022).
  • Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2022 r.
  • Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 – średni wynik w %.
  • Saldo migracji na 1000 ludności w 2022 r.
  • Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2022 r.
  • Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2022 r.
  • Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2022 r.
  • Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2022 r.
  • Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2022 r.
  • Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2022 r.
  • Wydatki bieżące budżetów gmin na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2022 r.
  • Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2022 r.

Ranking został objęty patronatami honorowymi przez Wojewodę Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie, Związek Gmin Lubelszczyzny oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug.

I. miejsce i "Laur Dostępności 2023" dla budynku Urzędu Miasta Biłgoraja

Projekt modernizacji budynku Urzędu Miasta Biłgoraja został nagrodzony podczas Wielkiej Gali Integracji zorganizowanej 18 listopada br. z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się w sobotę w warszawskiej Arenie Ursynów.

Projekt opracowany i nadzorowany przez biuro projektowe ARPOT z Biłgoraja zwyciężył w Konkursie Architektonicznym Laur Dostępności 2023 zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Nagrodę przyznano w kategorii – Obiekt użyteczności publicznej i usług lokalnych. Organizatorzy konkursu uznali, że budynek biłgorajskiego magistratu, po przeprowadzonych zmianach, wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a dzięki wprowadzonym modernizacjom stał się także bardziej dostępny dla seniorów i rodzin z małymi dziećmi. Kapituła konkursu doceniła szeroki zakres wprowadzonych zmian, jak i ich jakość estetyczną.

Konkurs Laur Dostępności skierowany był do podmiotów, które skorzystały z finansowania i zrealizowały inwestycje z programu Fundusz Dostępności – Dostępność Plus, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, takich jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz instytucje publiczne. Celem konkursu było wyróżnienie najlepszych, najciekawszych rozwiązań, za sprawą których wspólna przestrzeń staje się bezpieczna, przyjazna i dostępna dla każdego użytkownika.

Nagrodę dla Biłgoraja z rąk przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego odebrał Zastępca Burmistrza Miasta Pan Jarosław Bondyra, który w swoim wystąpieniu podziękował Kapitule Konkursu za wyróżnienie i otrzymany „Laur Dostępności” podkreślając, że „naszą dewizą jest świadomość, że miasto tworzą wszyscy mieszkańcyJesteśmy ponad 25-tysięcznym miastem w Polsce wschodniej. Mamy swoje problemy, ale wspólnie staramy się  je pokonywać, uczynić życie codzienne bardziej znośnym. Nie dzielimy naszych mieszkańców na młodych i starszych, na tych o bardziej  zasobnych portfelach i tych w potrzebie, na pełnosprawnych i z problemami. Jesteśmy sąsiadami i chętnie wyciągamy do siebie pomocną dłoń. Staramy się wspólnie, aby w Biłgoraju żyło się dobrze. Dostępne na rynku instrumenty finansowe pozwalają nam uczynić przestrzeń miejską bardziej dostępną,  przyjazną dla wszystkich mieszkańców i gości. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Biłgoraja!” - powiedział zastępca burmistrza Jarosław Bondyra.

Miasto Biłgoraj otrzymało nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł, którą będzie mogło przeznaczyć na dalszą poprawę dostępności, uatrakcyjnienie obiektu i jego otoczenia lub inne działania, które sprzyjają integracji mieszkańców.

"Szkoda, że Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oddział w Lublinie nie potrafiło docenić walorów użytkowych i estetycznych projektu Pani inż. Urszuli Grosiak. Uczciwej oceny dokonali za to inni eksperci i z tej Pani architekt może być dumna. Osobiście nie słyszałem ani jednego krytycznego słowa na temat zmodernizowanego, dostępnego dla osób niepełnosprawnych  budynku Urzędu Miasta Biłgoraja. Wręcz przeciwnie, nawet mieszkańcy, którzy optowali kiedyś za wyburzeniem tego budynku, dzisiaj są zachwyceni z metamorfozy jaką przeszedł obiekt. Całemu zespołowi projektantów, wykonawcy, inspektorowi nadzoru i wszystkim zaangażowanym w realizację przebudowy budynku UM serdecznie gratuluję i dziękuję!" - podsumował burmistrz Janusz Rosłan.

Biłgoraj wyróżniony certyfikatem za wdrożenie standardów obsługi inwestora

20 czerwca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się uroczysta gala wręczenia certyfikatów dla jednostek samorządu terytorialnego będących uczestnikami projektu „Standardy Obsługi Inwestora w Województwie Lubelskim”. Wydarzenie było okazją do podsumowania zrealizowanego projektu oraz docenienia pracy lokalnych przedsiębiorców. W wydarzeniu wzięli udział sekretarz stanu Artur Soboń oraz wicemarszałek Województwa Lubelskiego - Zbigniew Wojciechowski.

Realizacja projektu „Standardy Obsługi Inwestora w Województwie Lubelskim” rozpoczęła się 1 października 2019 r. Jego głównym celem było podniesienie jakości obsługi inwestora w min. 50 jednostkach samorządu terytorialnego (JST) województwa lubelskiego dzięki kompleksowemu wsparciu. W projekcie wzięło udział aż 100 JST z województwa lubelskiego, z czego 79 wdrożyło standardy obsługi inwestora, w tym Miasto Biłgoraj.

Podczas Gali wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski wręczył przedstawicielom JST certyfikaty wdrożenia standardu obsługi inwestora oraz podziękowania za udział w projekcie dla samorządów, które standardów nie wdrożyły.

Założeniem standaryzacji było:

  • uzyskanie lepszej, sprawniejszej i bardziej profesjonalnej obsługi podmiotów zainteresowanych inwestowaniem w gminach/miastach/powiatach,
  • budowanie pozytywnego wizerunku w regionie,
  • promocja województwa lubelskiego jako miejsca do lokowania inwestycji, co w rezultacie powinno przyczynić się do rozwoju gospodarczego województwa i napływu nowych przedsiębiorców.

W samorządach zostały wdrożone lub zmodernizowane procedury współpracy z inwestorem oraz rozwiązania podnoszące atrakcyjność inwestycyjną miast, gmin i powiatów. W szczególności zostały zaktualizowane, przygotowane i upowszechnione informacje o ofercie inwestycyjnej danego samorządu. Wszystkie te działania zostały poprzedzone audytem atrakcyjności inwestycyjnej.

Certyfikat dla Miasta Biłgoraja w imieniu burmistrza Janusza Rosłana odebrał Paweł Jednacz.
Więcej informacji w zakładce: Dla inwestora

Biłgoraj wyróżniony Certyfikatem dla Partnerstwa Gmin Powiatu Biłgorajskiego dla rozwoju gospodarczego

19 czerwca 2023 roku w Katowicach przedstawiciele lidera Partnerstwo Gmin Powiatu Biłgorajskiego dla rozwoju gospodarczego odebrali z rąk Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy certyfikat uczestnictwa w projekcie Centrum Wsparcia Doradczego.

Docenione zostały starania gmin tworzących Partnerstwo we wspólne działania mające na celu rozwój gospodarczy gmin i regionu. W trakcie konferencji podsumowującej dotychczasowe efekty projektu Centrum Wsparcia Doradczego zaprezentowano film promujący Partnerstwo Gminy Powiatu Biłgorajskiego dla rozwoju gospodarczego oraz dokonano wymiany doświadczeń w opracowywaniu strategii i planowanych działaniach na poziomie partnerstw w całej Polsce.

Partnerstwo podczas konferencji reprezentowali Joanna Schodzińska i Jarosław Bondyra.

Więcej: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/
Zobacz też: Porozumienie pięciu gmin. Wspólne projekty i pozyskiwanie środków z UE

Zobacz też:
Nagrody i wyróżnienia przyznane w 2023 roku
Nagrody i wyróżnienia przyznane w 2022 roku
Nagrody i wyróżnienia przyznane w 2021 roku
Nagrody i wyróżnienia przyznane w 2020 roku
Nagrody i wyróżnienia przyznane w 2019 roku


Goganet