Zmiana nazw ulic w Biłgoraju

Aktualności, Piątek, 1 września 2017

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016r. poz. 744z późn. zm.) w dniu 5 lipca 2017 r. Rada Miasta w Biłgoraju, podjęła uchwały o zmianie nazw ulic.

Nowe nazewnictwo ulic obowiązuje od dnia 26 sierpnia  2017 r.

Ulice po nowemu:

  • ul. Gronczewskiego „Przepiórki” - ul. Torowa
  • ul. I Armii Wojska Polskiego - ul.  Żołnierzy Wojska Polskiego

Stosownie do zapisów art. 5 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016r. poz. 744 z późn. zm),

- pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia
w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

- zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

Wszystkie dotychczasowe dokumenty zachowują swoją ważność.

W związku z powyższym mieszkańcy wyżej wymienionych ulic powinni podjąć następujące czynności:

1. Urząd Skarbowy w Biłgoraju - osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej zgłaszają zmianę przy najbliższym kontakcie z Urzędem Skarbowym, np. przy składaniu zeznania podatkowego za rok 2017 podając nową nazwę ulicy. Można także wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne ZAP 3.

2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych - osoby pobierające świadczenia powinny zgłosić zmianę danych adresowych na formularzu lub w dowolnej formie pisemnej do ZUS.

3. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej - przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu do CEIDG w najbliższym urzędzie gminy osobiście, listem poleconym lub on-line (w przypadku przesłania wniosku listem poleconym powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza) zgodnie z obowiązującymi przepisami, w terminie najpóźniej 7 dni od dnia zmiany danych.

Zakres zmiany powinien obejmować rubryki w których należy dokonać zmiany nazwy ulicy:

  • adres zamieszania,
  • adres zameldowania,
  • adres głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej,
  • adres do doręczeń,
  • adres dodatkowego miejsca wykonywania działalności gospodarczej,
  • adres przechowywania dokumentacji rachunkowej.

Wszelkie czynności wykonywane w CEIDG są BEZPŁATNE.

4. Dostawca energii elektrycznej i gazu - osoby będące klientami np. Tauron lub Polskiej Spółki Gazownictwa powinny zmianę danych adresowych zgłosić do właściwego dostawcy.

5. Urząd Miasta w Biłgoraju oraz podległe mu instytucje naniosą zmiany „z urzędu”.

6. Banki - należy zgłosić zmianę nazwy ulicy osobiście.

Dla informacji podaje się również, że kwestia ponoszenia kosztów zmiany dokumentów przez mieszkańców w sytuacji zmiany nazwy ulic kształtuje się następująco:

a) Dowody osobiste - posiadacz dowodu osobistego wydanego według starego wzoru, nie ma obowiązku wymiany dowodu na nowy. Nowe dowody nie posiadają już adresu zameldowania, a wszelkie instytucje (np. banki), które potrzebują pozyskać od petenta potwierdzenie zameldowania wymagają aktualnie zaświadczeń wydawanych przez właściwe urzędy.

b) Paszporty - zmiana nazwy ulicy nie wpływa również na konieczność wymiany paszportów, gdyż zgodnie z art. 18 ust.1 ustawy z 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 268 z późn. zm.) paszport nie zawiera adresu właściciela.

c) Dowody rejestracyjne i prawa jazdy - ustawowo zwolnione z opłaty skarbowej tylko
w przypadku zmiany nazwy ulicy.

d) Tabliczki z nową nazwą ulicy - właściciele nieruchomości zabudowanych, poniosą koszty wykonania nowych tabliczek bądź napisów na swojej nieruchomości, zgodnych z nową nazwą ulicy, które są obowiązani umieścić na nieruchomości w widocznym miejscu, stosownie do obowiązujących przepisów.

e) Zmiana w księdze wieczystej  - nieodpłatnie. Należy złożyć wniosek o zmianę w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju. Do wniosku należy dołączyć wypis z rejestru gruntów, który należy pobrać po wprowadzeniu zmian nazwy ulicy, roku nieodpłatnie w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

f) Mieszkańcy ulicy ponoszą koszty związane z wyrobieniem zdjęć do dokumentów, zmianą pieczątek osobistych lub firmowych, wizytówek, a także ewentualnych szyldów, banerów reklamowych i reklam. Gmina w żadnym przypadku nie może zrekompensować tych kosztów.

g) Gmina zobowiązana jest zgodnie z art. 47a ustawy z 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2016, poz. 1629 z późn. zm) do umieszczania i utrzymywania
w należytym stanie tabliczek z nazwami ulic i placów w miastach oraz innych miejscowościach na obszarze gminy oraz do prowadzenia i aktualizowania ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości. Gmina poniesie więc koszty wykonania
i umieszczania nowych tabliczek informacyjnych oraz wprowadzania niezbędnych zmian
w dokumentacji gminnej.

h) Zarządcy budynków przy zmienianych ulicach zobowiązani są do dokonania zmian nazwy ulicy na nową w przypadku, gdy istnieje „stara nazwa” na budynku. Umieszczenie na budynkach aktualnych nazw ulic ma zasadnicze znaczenie dla działania służb ratunkowych czy też firm kurierskich.

Urząd Miasta w Biłgoraju wystąpi do Starostwa Powiatowego w  Biłgoraju, prowadzącego zasób geodezyjny i kartograficzny o wprowadzenie w/w zasobie niezbędnych zmian
w nazewnictwie ulic  oraz  rejestrze ewidencji gruntów i budynków.

Informujemy również, iż Burmistrz Miasta Biłgoraj wystosował pisemne powiadomienia
o zmianie nazw ulic do instytucji takich jak: Pogotowie, Straż Pożarna, Straż Miejska, Policja,  Urząd Statystyczny, Urząd Skarbowy, Sąd Rejonowy w Biłgoraju, Poczta Polska, Starosty Biłgorajskiego,  ZUS , KRUS, a także innych instytucji i jednostek.


Goganet